Aydınlatma Sistemleri

   


Peyzaj Ürünleri
Peyzaj İçin Bitkiler
Peyzaj Uygulamaları
Peyzaj Malzemeleri
Peyzaj Referanslarımız
Hizmetlerimiz
» Yapısal Peyzaj Uygulamaları
» Bitkisel Peyzaj uygulamaları
» Kesit Projeler
» Sulama Siatemleri
» Aydınlatma sistemleri
» Ahşap Yapı Elemanları
 


Aydınlatma Sistemleri

LED aydınlatmanın vazgeçilmezlerinden olan elektronik birimlerin seçimi, kullanılan yöntem ve kalitesi ile beklentilerin elde edilmesinde en belirgin yapı taşını oluşturmaktadır. Kullanılan elektronik birimler; LED aydınlatma ile beklenen en önemli iki unsurun, verimliliğin ve uzun ömürlülüğün, üst düzeyde ve birincil koşul olarak sağlanması için günümüzün son yeniliklerini içeren bileşenler kullanılarak tasarlanmaktadır. 
LED verimliliği en üst düzeylere, üretici tarafından belirlenen akım değerinde çıkmaktadır. Bu nedenle tüm LED sürücülerimiz sabit akım verme üzerine kurulmuştur. LED`in sabit akım ile değil de sabit gerilimle(gerilim kaynağı ile LED arasında seri direnç kullanılarak) sürülmesi durumunda hem LED`in ömrü kısalmakta hem de istenen verim elde edilememektedir. Bu nedenle LED aydınlatmada mutlak suretle, her bir LED veya grubu için sabit akım kaynağı kullanılmalıdır. Sabit akım kaynağı kullanılması ile sistem, ilk kuruluş aşamasında ekonomiklikten bir parça uzaklaşmış gibi görünse de, uzun dönemde bunun aksi olduğu kanıtlanmıştır. 
LED ışık kaynakları DC gerilim ile beslendiğinden mutlaka DC gerilim kaynaklarına gereksinim duyarlar. DC besleme için verimi yüksek olan(%90) anahtarlamalı AC/DC dönüştürücüler kullanılmalıdır. Aksi durumda kayıplar büyük oranda artar. Bu nedenle tüm uygulamalarımızda anahtarlamalı AC/DC besleme kaynakları kullanılmaktadır ve kullanılması önerilmektedir.
Tüm uygulamalarda kullanılan kumanda ünitelerinde, LED parlaklığının istenen ve beklenenler doğrultusunda sağlamak için genlik modülasyon yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem, hem enerji kayıplarının çok küçük iç dirençli MOSFET yarı iletken anahtarlar kullanılarak önlenmesine hem de istenen ışık ayarlarının güç sınırlaması olmamaksızın kolaylıkla yapılabilmesine olanak tanımaktır.

FİBER OPTİK AYDINLATMA TEKNOLOJİSİ

Fiber optik aydınlatma, bir ışık üretecinde üretilen ışığın istenen bölgeye fiber optik kablolar aracılığı ile taşınmasıdır. Işık kaynağı Işık üreteci, fiber optik kablo ışık taşıyıcısı görevini üstlenir. Fiber optik aydınlatma sistemleri ile tasarım hayal gücünüzle sınırlıdır. Hayal ettiğiniz hemen her şeyi uygulayabilirsiniz. Fiber optik aydınlatma teknolojisini diğer aydınlatma teknolojilerinden farklı kılan en temel özelliği ÖZGÜRLÜK ve ESNEKLİKTİR. Fiber optik aydınlatma sistemlerinde kullanılan ışık kaynağını istenilen herhangi bir noktaya yerleştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Bu kavram size beraberinde birçok avantaj sağlar. Fiber optik aydınlatma sistemi 2 ana bölümden oluşur:

Işık kaynağı
Fiber Optik kablo demeti

(*) Bunlara bağlı olarak istenirse LENS Armatürler de kullanılabilir.Fiber Optik kablolar hazırlanan projeye, mimari tasarıma ya da gereksinime uygun ebatlarda kesilerek bir demet haline getirilir. Bu demetler ışık kaynağına (ışığın çıkış noktasına), sonlandırıcı muf ile yerleştirilir. Böylece ışık kaynağının ürettiği ışık, fiber optik demet içinde taşınarak, armatüre veya direkt çıplak fiber optik uca iletilir.
Bir Fiber optik kablo demeti aynı veya farklı çaplarda ve uzunluklarda tamamen ihtiyaca göre belirlenen fiber optik kablolardan oluşur.
Fiber optik aydınlatma sistemi, armatür ile ışık kaynağının fiber optik kablolar aracılığı ile birbirinden ayrılması sayesinde mimari tasarımlarda hayal gücünü zorlayabilecek, olağanüstü diyebileceğimiz bir aydınlatma harikası ortaya koymaktadır.
Kullanılacak armatürler, mekânların mimarisine göre çok sayıda çeşitlilik içerir. (kristal uç, sonlandırıcı uç, lens armatürler gibi).


Lens Armatür Kullanım Amaçları

Estetik bir görünüm elde edilmesi
Daha yoğun bir ışık elde edilmesi
Noktasal (spot) aydınlatma istenildiği durumlar
Yayvan (Flood) aydınlatma istenildiği durumlar

Ayrıca, armatürler alışılagelmiş aydınlatma elemanlarına göre daha küçük boyutlarda olabilmesi sebebiyle ve aynı zamanda optik lenslerle donatılabilirlik özelliğine sahip olmalarıyla da ayrıcalıklıdırlar. Işık yoğunluğunu arttırmak için amaca uygun seçilmiş armatürlerle, ışığın çıkış açısı 120° den 1° ye kadar düşürülebilmektedir. Böylece istenilen efekt net olarak elde edilmektedir.


Fiber Optik Aydınlatma Sisteminin Diğer Aydınlatma Sistemlerine Göre Ayrıcalıkları

Fiber optik kablo sadece ışık taşır, elektrik akımı taşımaz. Nemli ve ıslak ortamlar gibi aydınlatmanın elektrik riski taşıması istenmeyen yerlerde güvenle kullanılabilir.
Işık kaynağında üretilen ve fiber optik kablolar ile taşınan ışık soğuk olduğu için yakınındaki canlılara ve malzemelere zarar vermez. Dolayısıyla iç ve dış ortamlarda, insanların ve diğer canlıların birebir temasının olduğu yerlerde güvenle kullanılabilir.
Işık kaynağından çıkan ışık, ihtiyaca göre bir ya da birden fazla noktaya dağıtılabilir.
Işık kaynağından çıkan ışık sağlıklıdır. Kaynak, ışıklı alanda bulunmadığı için manyetik alan oluşturmaz. Böylece toz v.b. parçacıklar harekete geçmez. Bu sayede gıda vitrinlerinin aydınlatılmasında ve bakımında sağlık koşulları korunmuş olur.
Isıya duyarlı ve hassas, patlama riski olan ya da bakımı zor/imkânsız olan noktalarda diğer aydınlatma sistemlerine göre tek çözümdür.
Işık kaynağının içine yerleştirilen özel efekt diskleri ile renk değişimi, pırıltılı ışıma ya da loş ışıma sağlanır. DMX iletişim sistemi ile dijital aydınlatma teknolojisine uygun sistemler üretilebilmektedir.
Şiddete maruz kalınması ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde güvenlik amaçlı aydınlatma sağlanır.
Seçilecek uygun armatürlerle, çok küçük ve etkileyici görüntüye sahip ışıklı fiber optik uçlar ile estetik bir görünüm kazandırılır.
Optik lensler kullanılarak, ışığın yoğunluğu istenilen düzeyde yönlendirilebilir.
Işık kaynağı, ışığın kullanıldığı yerden tamamen ayrı bir noktaya yerleştirildiği için bakımı kolaydır.
Fiber optik aydınlatma sisteminin, işletme açısından bakım ve diğer giderleri yok denecek kadar azdır.
Uygulama sırasında akla gelebilecek yeni animasyonları uygulama olanağı vardır.
Kıvrımların etkileşimi değiştirmediği fiber optik kablolar sayesinde ışığı kullanmak istediğiniz noktaya kadar taşır ve istediğiniz mekânı ya da objeyi aydınlatarak maksimum kontrastı yakalayabilirsiniz.
Tüm bunların yanı sıra fiber optik aydınlatma sistemiyle ortaya çıkan başarılı görsel sonuçlar, fiber optik sistemlerin hızla yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Zamanla daha popüler hale gelen fiber optik aydınlatma sistemleri tasarlanırken neler yapılabileceğinin sınırları iyi belirlenirse tasarımcı açısından çok esnek kullanım alanları elde edilmiş olur.


Fiber Optik Aydınlatma Sisteminin Kullanım Alanları

Fiber optik aydınlatma sisteminin kullanılacağı yerler tamamen hayal gücünüzle sınırlıdır. Bu esneklik hiçbir geleneksel aydınlatma sisteminde yoktur. Genel olarak uygulanan alanlar ise şunlardır:
Vitrin, mağaza, galeri ve sergi alanları: Güvenliğin üst derecede önemli olduğu, UV (Mor ötesi) ve IR (Kızıl Ötesi) ışınlarından korunmak istenen, bakımı ve onarımı zor olan, özellikle sergilenecek ürünün direkt ve zarar vermeden aydınlatılması gereken noktalarda.
Genel amaçlı aydınlatma: Yüksek güçlü ışık kaynaklan ile uygun seçilmiş kablo türleri ve armatürlerle genel aydınlatma sistemleri içinde bir çözümdür.
Havuz, bahçe, fıskiye, çeşme ve akla gelebilecek her türlü dekoratif unsurlar: Özellikle suyun içinde elektrik riski taşımaması sebebiyle güvenle kullanılabilmesi açısından tercih edilmektedir.
Tabela, yön levhaları, yürüyüş yolu, kapı girişleri ve zemin aydınlatmaları, iç ve dış mekânlar: Doğal hava koşularından, yağmurdan etkilenmemesi sebebiyle, çeşitli ışık oyunları ve tasarımlarla etkileyici görünümler elde edilir.


 

 
 
 
 

 

Aydınlatma Sistemleri »
 

Ana Sayfa | Hakkımızda |